Home / Atrakcje turystyczne / Zamek Książ

Zamek Książ

zamek_książ_1Zamek Książ mieści się w Wałbrzychu, w dzielnicy Książ. Jest on zespołem rezydencjalnym położonym malowniczo na obszarze Książańskiego Parku Krajobrazowego . Mieści się on na Szlaku Zamków Piastowskich. W skład zespołu rezydencjalnego wchodzi trzeci co do wielkości, zaraz po Zamku Królewskim na Wawelu oraz zamku w Malborku, zamek w Polsce. Bardzo niedużą część zespołu (razem z zamkiem, który położony jest w jego centrum) udostępniono dla zwiedzających.

Budowla została wzniesiona w latach 1288-1292, a inicjatorem wzniesienia zamku był Bolko I Surowy (książę świdnicko-jaworski). Zamek powstał najprawdopodobniej w miejscu, gdzie wcześniej mieścił się drewniany gród. Jak wynika z dokumentów, księstwo wraz z zamkiem w roku 1392 przeszły pod panowanie czeskich monarchów. Od 1491 do 1497 roku zamkiem zarządzał Władysław Jagiellończyk (król czeski i węgierski), zaś w roku 1509 zamek oddano rodzinie Hochbergów (przyszłych właścicieli Wałbrzycha) pod zastaw. Budowla została ich własnością dziedziczną w chwili, gdy w roku 1605 wykupili oni swe dobra lenne. W latach 1705-1732 zamek przechodził przebudowę dzięki czemu zyskał barokowy wygląd.

zamek_ksiaż_3Kolejne zmiany przyniosły lata 1908-1923, kiedy to następna przebudowa została wykonana przez Jana Henryka XV Hochberga księcia von Pless. Do roku 1943 swoją siedzibę w Książu (będącym wówczas samodzielną wsią) miała księżna Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, jednak rodzina Hochberg zaczęła mieć poważne problemy finansowe i Książ powoli zaczął upadać. Od roku 1941 zamek był we władaniu władz III Rzeszy i zaczęto przygotowywać zamek do przekształcania na siedzibę stanu. Kiedy po zakończeniu drugiej wojny światowej Książ przyznano Polsce, zamek został mocno zniszczony przez radzieckie wojska, które w nim stacjonowały. Rozpoczęcie prac renowacyjnych mających na celu odbudowę zamku i przywrócenie mu dawnej świetności miało miejsce dopiero w roku 1956. Dopiero w roku 1973 Książ włączono w granice miasta Wałbrzycha.

About admin

Leave a Reply

Scroll To Top