Home / Atrakcje turystyczne / Ruiny zamku Nowy Dwór

Ruiny zamku Nowy Dwór

zamek_nowy_dwórRuiny zamku Nowy Dwór możemy odwiedzić podążając z Dworca PKP Wałbrzych Główny znakowanym na żółto szlakiem turystycznym. Dojście tam zajmie nam około pół godziny. Ruiny mieszczą się na Górze Zamkowej na wysokości 618 m n.p.m.
Pierwsze pisemne dokumenty dotyczące zamku pochodzą z roku 1364, ale istnieje przypuszczenie, iż już wcześniej, w XIII wieku, na miejscu obecnych ruin mógł istnieć jakiś gród.

Zwyczajowo przyjęte jest, iż zamek powstał na polecenie Bolka I będącego wówczas księciem świdnickim – w takiej sytuacji zamek musiałby powstać początkiem XIV wieku. Niektórzy znawcy tematu zakładają jednak także, iż zamek mógł być wybudowany z polecenia Bolka II Małego i wówczas datowany by był na drugą połowę XIV wieku. Niezależnie jednak od tego jakie założenie przyjąć, budowla została wzniesiona w XIV wieku bardzo długo historia zamku miała ścisły związek z historią miasta, bowiem pan zamku jednocześnie był panem i właścicielem Wałbrzycha. Zamek swego czasu był jedną z granicznych warowni, których zadaniem była ochrona miasta. Omawiany zamek miał bronić miasta od strony południowej.

Zamkiem zaczęła władać rodzina Schoffów w drugiej połowie XIV wieku, która później sprzedała go rodzinie Liebenthal. Ci z kolei sprzedali posiadłość rodzinie Czettritz. Zamek zmieniał właścicieli bardzo często, swego czasu był nawet siedzibą rycerzy-rozbójników, ale ostatecznie powrócił on do rodziny Czettritzów. W roku 1581 zamek Nowy Dwór uległ spaleniu (najprawdopodobniej w wyniku uderzenia pioruna). Czettritzowie nie zdecydowali się na odbudowę zamku, gdyż postanowili wybudować nową budowlę, co stało się początkiem XVII wieku. Ów nowy zamek to obecny Pałac Czettritzów (wcześniej zwany Zamkiem Wałbrzych).

Jeszcze w XV wieku zamek był warownią, która wyposażona była w artylerię. Dokumenty świadczą, iż broń sieczna dostarczana była do zamku z ośrodków wyrobów metalurgicznych i kuźnictwa z takich miejscowości jak Jawor, Świdnica oraz Strzegom. Podczas wojny trzydziestoletniej na zamku także prowadzone były prace fortyfikacyjne, ale po zakończeniu działań wojennych zamek jak na zawsze został opuszczony i zaczął niszczeć.

Obecnie możemy obejrzeć fragmenty dwóch budynków, ściany dziedzińca, a także mur, który dawniej otaczał dziedziniec zamkowy. Mur ów został wybudowany z kamienia (pochodzącego z okolicy) na wapiennej zaprawie. Jest to miejsce absolutnie niezwykłe, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Wałbrzychu. Idealnie nadaje się zarówno na rodzinne wycieczki jak i na romantyczny spacer.

About admin

Leave a Reply

Scroll To Top