Home / Atrakcje turystyczne / Palmiarnia Wałbrzyska

Palmiarnia Wałbrzyska

palmiarniaPalmiarnia Wałbrzyska czy też inaczej mówiąc Palmiarnia Lubiechowska znajduje się w Wałbrzychu, na osiedlu Lubiechów. Obecnie ma ona powierzchnię około 1900 metrów kw. Została ona wybudowana na życzenie Henryka XV von Pless w latach 1911-1913, wobec czego jest ona jedną z najstarszych tego typu budowli w kraju. Pomysł stworzenia pewnego rodzaju ogrodu zimowego pojawił się już końcem XIX wieku. Ostatecznie wybudowana palmiarnia początkiem XX wieku była bardzo dużym przedsięwzięciem jak na owe czasy i pochłonęła aż siedem milionów marek.

Dużą ciekawostką jest to, że wnętrze palmiarni (jej ściany) zostało wyłożone lawą (tufem wulkanicznym), która pochodzi ze słynnego sycylijskiego wulkanu, czyli Etny. Kopuła budynku miała początkowo wysokość 15 metrów, a przy palmiarni funkcjonował również ogród owocowo-warzywny, przepiękny ogród japoński, znajdował się tam także teren do uprawy krzewów. Kiedy budowa palmiarni dobiegła końca, sprowadzonych zostało około 80 gatunków roślin egzotycznych pochodzących z całego świata.

Budynek palmiarni został zmodernizowany w roku 1963, wówczas dokonano wymiany oszklenia oraz ogrzewania, zaś w roku 1978 szlak turystyczny został wydłużony o kolejne 500 metrów i wymieniona została część konstrukcji. W latach 1994-2012 Palmiarnia Wałbrzyska była własnością Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa, po czym we wrześniu 2012 roku została zakupiona przez miasto Wałbrzych, które jest od tej chwili jej właścicielem.

Obecnie Palmiarnia Wałbrzyska jest ogromną atrakcją turystyczną miejscowości, można ją zwiedzać i zobaczyć wiele fascynujących okazów roślin. Dodatkowo przy palmiarni mieści się sklep z roślinami oraz kawiarnia, w której można usiąść i odpocząć.

About admin

Leave a Reply

Scroll To Top