Home / Pałace / Pałac Czettritzów

Pałac Czettritzów

Pałac Czettritzów mieszczący się przy ulicy Zamkowej, w parku o powierzchni 4,30 hektara powstał w latach 1606-1628. Początkowo pałac nazywano Zamkiem Wałbrzych. Wybudowała go rodzina von Czettritz, a powodem jego budowy był pożar Zamku Nowy Dwór (do teraz jego ruiny możemy zwiedzić w dzielnicy Wałbrzycha – Pogórze, na szczycie Góry Zamkowej). Obecnie (od roku 2004) w pałacu zlokalizowana jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa.

Palac_CzettritzówJak wiadomo z dokumentów, do pierwszej połowy XVII wieku pałac zamieszkiwany był przez wdowę po Diprandzie von Czettritz, zaś kiedy i ona zmarła posiadłością władał Henryk von Czettritz. Był to czas, kiedy nie dokonano żadnych znaczących zmian w architekturze budynku. Dopiero w roku 1738 zaczęto prowadzić prace modernizacyjne z tegoż powodu, iż zarówno Zamek Wałbrzych jak i całe miasto zostały zakupione przez Konrada Maksymiliana Hochberga. Wtedy też w murze wykute został nowe wejście, które ozdobiono portalem pseudorenesansowym i herbem rodziny Hochberg, a także dobudowano wieżę cylindryczną z klatką schodową. Następne prace miały miejsce od roku 1882, kiedy to dobudowany został między innymi człon dwukondygnacyjny z płaskim stropodachem od południowej strony, później natomiast wybudowano kolejny fragment muru oraz budynek administracyjny. Ostatnia rozbudowa pałacu (także w południowym kierunku) miała miejsce w roku 1922.

Pałac Czettritzów po zakończeniu drugiej wojny światowej wykorzystywany był przez wiele różnych instytucji, w latach 1964-1965 wykonano prace elewacyjne. Obiekt położony jest na oznaczonej na czerwono trasie spacerowej o nazwie „Szlakiem Starego Grodu„.

Ciekawostką jest, iż na obszarze parku w pobliżu pałacu mieszczą się także dwie wille. W jednej z nich, wybudowanej w roku 1905, zmarła Maria Teresa Pszczyńska, będąca księżną pochodzenia angielskiego. Często nazywano ją księżną Daisy. Była ona panią na Książu i Pszczynie, ostatnią właścicielką Zamku Wałbrzych i ciotką Winstona Churchilla. Aby upamiętnić księżnę Daisy, w roku 2007 został wzniesiony postument na dziedzińcu.

Wykorzystana fotografia pochodzi ze strony cit.walbrzych.pl

About admin

Leave a Reply

Scroll To Top