Home / Atrakcje turystyczne / Pałac Albertich – Muzeum w Wałbrzychu

Pałac Albertich – Muzeum w Wałbrzychu

Pałac Albertich, mieszczący obecnie Muzeum w Wałbrzychu, znajduje się przy ulicy 1-go Maja w samym centrum miejscowości. Jest to neoklasycystyczny dwukondygnacyjny obiekt wybudowany z kamienia i cegły w roku 1801 na polecenie bogatego kupca Sonnabenda, wedle projektu Niederackera. Pałac posiada trzy skrzydła, które układają się w kształcie litery U z honorowym dziedzińcem. Obiekt jest otwarty od ulicy. Skrzydło główne (środkowe) jest szczególnie ozdobione między innymi ryzalitem, który zakończony jest trójkątnym tympanonem wspierającym się na półkolumnach. W roku 1834 posiadłość została zakupiona przez bogatą kupiecką rodzinę, Albertich od których pochodzi obecna nazwa obiektu. Pałac przeszedł na własność miasta w roku 1926.

Samo muzeum mieszczące się w pałacu zostało utworzone w 1908 roku, ale udostępnione zwiedzającym dopiero po zakończeniu drugiej wojny światowej,w roku 1947. Muzeum prezentuje jedyny w kraju (i drugi na świecie) okaz karbońskiego stawonoga należącego do gromady wijów kopalnianych.
W muzeum wyodrębnione zostały takie działy jak:

Dział historia miasta i regionu
Dział oświatowy
Dział pracownia konserwacyjna
Dział ceramiki – powstał w 1968 roku i na chwilę obecną mieści się w nim około 10 500 różnych obiektów ceramicznych. Jest to bogata kolekcja zarówno współczesnej jak i historycznej porcelany z wielu różnych krajów jak między innymi Czechy, Austria, Rosja Anglia, Francja, a także kolekcja porcelany z różnych polskich miejscowości
Dział geologii – na zbiory geologiczne składa się 7 156 eksponatów, z których największą kolekcją jest kolekcja paleobotaniczna (okazy zebrane była zarówno przez niemieckich zbieraczy jak i znanego polskiego paleobotanika i muzealnika, Eufrozyna Sagana)
Dział sztuki – utworzony początkiem lat 80. ubiegłego wieku w celu gromadzenia, opracowywania i udostępniania dzieł plastycznych zarówno z takich dziedzin jak grafika, malarstwo jak i rzemiosło artystyczne

About admin

Leave a Reply

Scroll To Top