Home / Kościoły / Kolegiata Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu

Kolegiata Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu

wejście_do_kolegiatyKolegiata Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu do godności kolegiaty podniesiona została w 2010 roku. Kościół wybudowano w latach 1898-1904 wedle projektu słynnego architekta Alexisa Langera (był on niemieckim architektem i reprezentował styl neogotycki, działał przede wszystkim na obszarze Śląska – jego dziełami są głównie obiekty sakralne).

Kolegiata jest nie tylko centralną świątynią miasta (głównym kościołem już od ponad 100 lat), ale także siedzibą dekanatu i jednym z największych kościołów należących do diecezji świdnickiej. Znawca architektury czy też bardziej spostrzegawczy turysta szybko dostrzeże, iż inspiracją dla omawianej Kolegiaty była kolegiata św. Krzyża we Wrocławiu.

Kolegiata Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu liczy sobie 22 metry wysokości, 60 metrów długości oraz 30 metrów szerokości. Jest ona miejscem najważniejszych wydarzeń mających charakter diecezjalny. Tutaj właśnie mają miejsce inauguracje roku akademickiego wyższych uczelni wałbrzyskich i wszelkiego rodzaju uroczystości patriotyczne. Do kościoła tego przybywały także pielgrzymki w tym, celu aby otrzymać odpust zupełny. Odbywały się tu również uroczystości nawiedzenia figur maryjnych i obrazów. We wrześniu 2010 roku powołana została przy kolegiacie kapituła księży kanoników.

About admin

Leave a Reply

Scroll To Top